W Polsce wiek przedszkolny jest regulowany przepisami prawa oświatowego. Ma to na celu zapewnienie wszystkim dzieciom równych szans na rozwój i edukację już od najmłodszych lat. Zgodnie z ustawą, dzieci, które ukończyły trzeci rok życia mają prawo uczęszczać do przedszkola. Jest to jednak kwestia wyboru. Roczne przygotowanie przedszkolne jest obowiązkowe dla dzieci, które ukończyły piąty rok życia. Można je realizować zarówno w przedszkolu państwowym, niepublicznym, jak i w oddziałach przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych.
Wiek przedszkolny: Co mówią przepisy i jak to wygląda w praktyce?
Warunkiem rozpoczęcia nauki w przedszkolu jest ukończenie przez dziecko 3. roku życia. Tyle teorii. Pora na ujęcie praktyczne. Załóżmy, że nasze dziecko kończy 3. rok życia w październiku lub listopadzie. Czy może zacząć przedszkole wraz z początkiem roku szkolnego, a więc 1 września? I tak, i nie. Bardzo dużo zależy od tego, ile dzieci zostanie zgłoszonych w placówkach i czy będzie dla nich miejsce. W sytuacji, w której w przedszkolach publicznych nie ma wystarczającej liczby miejsc, może się okazać, że dzieci urodzone w drugiej połowie roku nie zostaną przyjęte do przedszkola w danym roku szkolnym, bo warunkiem jest ukończenie 3. roku życia do 31. sierpnia danego roku. Zgodnie z ustawą, dziecko, które nie ukończyło wymaganego wieku nie jest uprawnione do uczęszczania do przedszkola, w związku z czym przedszkole nie ma obowiązku zapewnić takiemu dziecku miejsca. Dzieci urodzone w drugiej połowie roku są zatem w gorszej sytuacji w porównaniu do rówieśników z pierwszej połowy roku, którzy mogą zacząć naukę wcześniej.
Problem ten rozwiązują m.in. placówki niepubliczne, w których o przyjęciu dziecka najczęściej decyduje kolejność zgłoszenia. Ponadto, w odróżnieniu od placówek publicznych, w których rekrutacja odbywa się raz w roku, do grupy w placówce niepublicznej dziecko może dołączyć w dowolnym momencie.
Obowiązkowe przygotowanie przedszkolne
Przygotowanie przedszkolne wspiera rozwój umiejętności społecznych, emocjonalnych i poznawczych, które są fundamentem dla dalszej edukacji.
Zgodnie z ustawą dzieci, które ukończyły 5. rok życia mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Oznacza to, że każdy pięciolatek musi uczęszczać do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przez jeden rok przed rozpoczęciem nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Co ważne, w tym przypadku nie ma już podziału na dzieci z pierwszej i drugiej połowy roku. Przygotowanie przedszkolne odbywają wszystkie dzieci, które od 1 września następnego roku rozpoczną naukę w szkole.
Korzyści z wczesnej edukacji przedszkolnej
Rodzice często zastanawiają się jakie korzyści niesie za sobą zapisanie dziecka do przedszkola. Jednym z jej najważniejszych aspektów jest rozwój umiejętności społecznych. Przedszkole daje dzieciom możliwość nawiązywania pierwszych przyjaźni, uczenia się współpracy i rozwiązywania konfliktów. Edukacja przedszkolna wspiera również rozwój emocjonalny dziecka, pomagając mu w nauce zarządzania swoimi uczuciami i budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości. W przedszkolu dziecko rozwija umiejętności językowe i zdolności do rozwiązywania problemów, poprawia również motorykę dużą i doskonali motorykę małą.
Liczne badania pokazują również, że dzieci, które uczestniczyły w edukacji przedszkolnej, osiągają lepsze wyniki w nauce, mają wyższe kompetencje społeczne i emocjonalne oraz są lepiej przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi naprawdę warto rozważyć wczesne zapisanie dziecka do przedszkola. Warto więc rozważyć zapisanie dziecka do przedszkola już na wczesnym etapie.