Wiedzę zdobywamy całe życie, każdego dnia ucząc się czegoś nowego. Jednak to w wieku przedszkolnym umysł jest jak gąbka i pochłania ogrom wiedzy, dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja dzieci. Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu i jaki ma to wpływ na jego przyszłość?
Maria Montessori, która do dzisiaj pozostaje jednym z największych pedagogów na świecie, mówiła że dla dzieci zabawa jest pracą. Poprzez zabawę zdobywają nowe umiejętności, ćwicząc motorykę małą, komunikację czy poznając swoje emocje. Wiek, w którym przyswajanie wiedzy jest tak duże trwa zaledwie kilka lat, dlatego też warto zapisać dziecko do przedszkola.
Czego uczymy się w przedszkolu?
Biorąc pod uwagę, że przedszkola wypełnione są zabawkami, wydawać by się mogło, że to idealna sala zabaw. Po części jest to oczywiście prawda – jak już wspomnieliśmy zabawa jest kluczowa do zdobycia nowych umiejętności. Faktycznie, bawiąc się klockami dzieci ćwiczą motorykę, uczą się cierpliwości, ale wspólna zabawa jest dla nich również okazją do nauczenia się relacji społecznych i rozwoju emocjonalnego.
W przedszkolu dzieci przygotowywane są także do nauki w szkole – uczą się literek, cyferek, pierwszych piosenek czy rymowanek, co ćwiczy zapamiętywanie które będzie pomocne na dalszym etapie rozwoju.
Komunikacja – pierwszy krok do sukcesu
Mimo, że rozwój sensoryczny, chęć poznawania świata czy nauka logicznego myślenia są niezwykle ważne i przydatne, kluczową umiejętnością, którą będziemy wykorzystywać do końca naszego życia jest… komunikacja.
Komunikacja będzie nam potrzebna w kontaktach z rówieśnikami, nauczycielami, pracodawcą, sąsiadami i to bez względu na to, czy będziemy z niej korzystać za pośrednictwem Social Mediów, czy rozmawiać z innymi twarzą w twarz.
Przedszkole to miejsce, w którym ta umiejętnośćjest kształtowana – sprzyjają temu kontakty z rówieśnikami, ale też i neutralne otoczenie, które nie jest znanym placem zabaw czy mieszkaniem. Wsparciem w nauce są nauczyciele, którzy pomagają w rozwiązaniu konfliktów i tłumaczą, dlaczego niektóre zachowania są akceptowalne, a inne nie.
Nauka komunikacji jest ważna także z perspektywy rodzica – maluch umie opowiadać o swoich potrzebach, co zdecydowanie ułatwia zrozumienie jego problemów i dopasowanie rozwiązań ze strony opiekunów.
Nauka to potęgi klucz!
Tuż obok komunikacji bardzo ważna jest chęć poszerzania wiedzy, a możliwe jest to tylko wtedy jeśli maluch poznaje otaczający go świat. W przedszkolu dzieje się to dzięki poznawaniu innych dzieci i ich zainteresowań, a także poprzez wycieczki czy warsztaty, których nie jesteśmy wstanie zapewnić w domowym zaciszu. Przedszkolni nauczyciele potrafią stymulować kreatywność maluchów organizując im zajęcia plastyczne czy techniczne, odkrywając tym samym nowe talenty.
Czas przedszkolny to również dobry moment, aby wprowadzić drugi język. Dzieciwcale nie będą zagubione, bowiem nauka języka obcego odbywa się poprzez zabawę, ale w ten sposób osłuchują się z wymową, a nawet gramatyką, dzięki czemu w przyszłości pełna nauka języka obcego będzie zdecydowanie łatwiejsza.